top of page
Back Pain

מהו כאב

כאב הוא מנגנון הישרדות שמטרתו להגן על הגוף .

כאב כרוני.JPG

הגדרת הכאב היא, חוויה סובייקטיבית, בלתי נעימה, שמטרתה להניע אדם לעשות דבר, אשר יגן על חלקי גוף אשר המוח סבור, לעיתים אף לא בצדק, כי נפגעו או שהם עתידים להיפגע.
אם אנחנו חשים כאב, משמעות הדבר היא שהמוח שלנו סבור כי אנחנו נמצאים תחת איום של פגיעה ברקמה וכי יש לעשות דבר מה בנידון. 
בעצם , הכאב הוא מנגנון הישרדות בעל חשיבות עליונה! 


אבל, מה קורה כאשר מנגנון זה, מסיבה זו או אחרת משתבש

כאב הוא פלט מהמוח ולא פלט מהגוף

בגוף פזורים עצבים הרגישים לשינויי לחץ, טמפרטורה , רמת חומציות , ויברציות אבל ... אין לנו עצבים הרגישים לכאב . כאשר חלק בגופנו נפגע, קצות עצבים שולחים אותות אל המוח , תחושת הכאב שהמוח ייצר , תתקיים אך ורק עם המוח פירוש גירוי זה כמסוכן .

ה"החלטה" האם המצב מסוכן או לא , קשור בגורמים רבים שחלקם אינם קשורים בגירוי עצמו . עיבוד המסרים עובר דרך הרגש שלנו , המידע הקודם שנמצא בזיכרון שלנו מלמידה עצמית ואפילו מניסיונם של אחרים. 

בגלל שהפירוש של המסרים תלוי בכל כך הרבה גורמים , תחושת הכאב אינה מדידה והיא תהיה שונה בין אדם לאדם .

 

בואו ניקח נגן פסנתר שנפצע בידו – תחושת הכאב תהיה שונה מאשר שחקן כדור רגל שחווה את אותה פציעה.

האם כל נזק לרקמה ייצור כאב? והאם כל כאב פרושו פגיעה ברקמה?

תלוי, כמו תמיד בסיטואציה המסוימת. 


רץ מרתון שנוקע את הקרסול, מעט לפני הסיום, עשוי לא להרגיש כלל את הפציעה בגלל הצפת הגוף באנדורפינים. כך גם חייל הנפצע בשדה קרב ולא מרגיש כלל שנפגע . לעומת זאת , אדם קטוע גפה החווה כאבי פנטום – דוגמה זו היא בעצם הטובה ביותר על מנת להבין כי הכאב מקורו במוח . כי הרי אותו אדם חסר איבר , אבל המוח משדר כאב באיבר שאיננו . דוגמה נוספת היא אותם אנשים שמערכת העצבים שלהם פגועה , בין אם בגלל מחלה כמו סוכרת , פציעה בחוט השדרה , או כאב כרוני המשנה את רמת הסף שממנו אנחנו מרגישים את הגירוי . 
"אלודיניה" למשל, היא מצב בו גירוי נורמלי , כמו מגע נעים בעור עלול לגרום לכאבים עוצמתיים וקשים. אין איום אמתי

מה בעצם ההבדל בין כאב כרוני וכאב אקוטי?

מדוע כל כך חשוב לטפל בכאב לפני שהוא הופך לכאב כרוני?

כאב אקוטי

כאב אקוטי מאותת לנו שמשהו לא תקין, שהגוף במצב חירום . הוא מתפרץ בדרך כלל בפתאומיות, נמשך זמן קצר יחסית ולרוב חולף כשמצב החרום שגרם לאיתות הכאב נפסק, כשהפציעה החלימה או המחלה נעלמה.

הכאב האקוטי נמשך בדרך כלל זמן מוגבל ונעלם לאחר מספר ימים או שבועות, אולם הוא עשוי גם להימשך 3 חודשים עד להחלמת האזור.

כאב אקוטי עשוי להפוך לכאב כרוני , אבל מהו בעצם כאב כרוני מלבד ההגדרה של הזמן שבדרך כלל אנשי הרפואה נותנים לנו – כאב הנמשך מעל לשלושה חודשים?

כאב כרוני

הכאב הכרוני הוא כאב שאיבד את תפקידו בגוף כמתריע על נזק.

הוא תוצר של עירור מערכת העצבים המרכזית או/ו ההיקפית. את ההתעוררות הזאת של מערכת העצבים אנו יכולים להרגיע וככל שנקדים לטפל בכאב כך נמנע את הפיכתו של הכאב האקוטי לכרוני.

הדבר היחיד שהכרחי לחוויית הכאב הוא שהמוח יתרגם את המצב שאנחנו נמצאים בו כסכנה. אותו תרגום קשור לגורמים רבים הקשורים הן בחוויות רגשיות והן במידע שאנו מקבלים מהסביבה . המוח אוסף אינפורמציה שחלקה אישי וחלקה לא ואת כל הידע הזה הוא משליך לבאות .

שתי דוגמאות מובהקות לכך שתהליך הכאב נעשה במוח, הן חייל שנפצע בשדה הקרב ולא מרגיש שום כאב בגלל הפרשת האנדורפינים בסיטואציה שכולה סטרס ומצד שני, כאבי פנטום אותם מרגיש אדם שאיבד גפה והמוח "מרגיש" כאב בגפה שאיננה .

עוד דוגמה היא ילד הנופל מהאופניים, הדבר הראשון שהוא עושה הוא להסתכל על תגובת ההורה שאיתו . אם התגובה היא רגועה, הילד יחווה כאב בצורה פרופורציונלית לפגיעה, אבל אם תגובת ההורה קיצונית, כך גם הילד יחווה אותה.

איך מטפלים בכאב?

או למעשה השאלה היא איך אנחנו יכולים להרגיע את מערכת העצבים . הדרך הראשונה היא במגע . עצם המגע מוריד את רמת הסטרס והחומרים בגוף הגורמים לדלקת. כמטפלים אנחנו מניעים את גוף המטופל בצורה פסיבית ומלמדים אותו לסמוך שוב על תנועתיות ללא כאב . דבר זה לעיתים לוקח זמן כמו כל תהליך למידה וככל שנקדים לטפל בכאב , כך הוא ישתרש פחות וההתמודדות איתו תהיה קלה ומהירה יותר.

השורה התחתונה היא שעלינו להבין מה גורם למערכת העצבים המרכזית לחוש מאוימת וכיצד אנו יכולים להפחית את האיום. 

אנחנו כאן בכדי לשמור על בריאותך ונשמח לענות על כל שאלה שתצוץ.

bottom of page